Council committees and appointments

Mayor

Rachel Reese

Deputy Mayor

Judene Edgar


 

Governing Committee

Committee

Chair

Deputy Chair

Membership

Governance and Finance

Rachel Sanson

Gaile Noonan

Trudie Brand
Yvonne Bowater
Mel Courtney
Judene Edgar
Kate Fulton
Matt Lawrey
Brian McGurk
Rohan O’Neill-Stevens
Pete Rainey
Tim Skinner
External
Appointees x 2

Environment

Kate Fulton

Brian McGurk

(Nelson Plan Lead Role)

Trudie Brand
Yvonne Bowater
Mel Courtney
Judene Edgar
Matt Lawrey
Gaile Noonan
Rohan O’Neill-Stevens
Pete Rainey
Rachel Sanson
Tim Skinner
External
Appointee x 1

Community Services

Matt Lawrey

Yvonne Bowater

Trudie Brand
Mel Courtney
Judene Edgar
Kate Fulton
Brian McGurk
Gaile Noonan
Rohan O’Neill-Stevens
Pete Rainey
Rachel Sanson
Tim Skinner

Sports and Recreation

Tim Skinner

Trudie Brand

Yvonne Bowater
Mel Courtney
Judene Edgar
Kate Fulton
Matt Lawrey
Brian McGurk
Gaile Noonan
Rohan O’Neill-Stevens
Pete Rainey
Rachel Sanson

Works and Infrastructure

Brian McGurk

Rohan O’Neill-Stevens

Trudie Brand
Yvonne Bowater
Mel Courtney
Judene Edgar
Kate Fulton
Matt Lawrey
Gaile Noonan
Pete Rainey
Rachel Sanson
Tim Skinner

 

Subcommittees

Committee

Chair

Deputy Chair

Membership

Audit, Risk and Finance

External Appointee

External Appointee

Mayor Reese
Deputy Mayor
Chair of Governance

 

Other Committees

Committee

Chair

Deputy Chair

Membership

Chief Executive Employment

To be appointed

To be appointed

Mayor Reese
Judene Edgar
Gaile Noonan
Pete Rainey

Civil Defence Emergency
Management Group

Alternates between Mayors of each district

None appointed

Mayor Reese
Mayor King (TDC)
Stuart Bryant (TDC)
Judene Edgar

Joint Committee

Alternates between Mayors of each district

None appointed

To be appointed

Joint Committee

Alternates between Mayors of each district

None appointed

All councillors from Nelson City Council and Tasman District Council

Regional Transport

Brian McGurk

Judene Edgar

Mayor Reese
Rohan O’Neill-Stevens
NZTA Representative

Nelson Regional Sewerage
Business Unit

External Appointee

To be appointed

To be appointed

 

Nelson Tasman Regional Landfill Business Unit

Nelson Tasman Regional Landfill Business Unit

No Deputy appointed

To be appointed

District Licensing

To be appointed

To be appointed

To be appointed

Regional Pest Management (Joint)

To be appointed

To be appointed

To be appointed

Resource Management
Act Procedures

Appointed by Committee

Appointed by Committee

To be appointed

Hearings Panel – Resource
Management Act

n/a – Panel constituted as required

n/a – Panel constituted as required

Elected members with commissioner accreditation

Hearings Panel - Other

n/a – Panel constituted as required

n/a – Panel constituted as required

All councillors

Saxton Field Committee

To be appointed

To be appointed

To be appointed

Forestry Advisory Group

To be appointed

To be appointed

To be appointed

 

Other

Group

Chair

Deputy Chair

Membership

Youth Council

n/a – appointed by Youth Council

n/a

All councillors on rotation

Stoke Redevelopment
Working Party

To be appointed

To be appointed

To be appointed

Biodiversity Forum

To be appointed

n/a

To be appointed

Sister Cities

Sister Cities Coordinator

None appointed

To be appointed

Land Development
Manual Steering Group

n/a

n/a

To be appointed

Developer Advisory Group

To be appointed

None Appointed

To be appointed