Stay up-to-date with the lastest COVID-19 information

Council committees and appointments

Mayor

Rachel Reese

Deputy Mayor

Judene Edgar


 

Governing Committee

Committee

Chair

Deputy Chair

Membership

Governance and Finance

Rachel Sanson

Gaile Noonan

Trudie Brand
Yvonne Bowater
Mel Courtney
Judene Edgar
Kate Fulton
Matt Lawrey
Brian McGurk
Rohan O’Neill-Stevens
Pete Rainey
Tim Skinner
External
Appointees x 2

Environment

Kate Fulton

Brian McGurk

(Nelson Plan Lead Role)

Trudie Brand
Yvonne Bowater
Mel Courtney
Judene Edgar
Matt Lawrey
Gaile Noonan
Rohan O’Neill-Stevens
Pete Rainey
Rachel Sanson
Tim Skinner
External
Appointee x 1

Community Services

Matt Lawrey

Yvonne Bowater

Trudie Brand
Mel Courtney
Judene Edgar
Kate Fulton
Brian McGurk
Gaile Noonan
Rohan O’Neill-Stevens
Pete Rainey
Rachel Sanson
Tim Skinner

Sports and Recreation

Tim Skinner

Trudie Brand

Yvonne Bowater
Mel Courtney
Judene Edgar
Kate Fulton
Matt Lawrey
Brian McGurk
Gaile Noonan
Rohan O’Neill-Stevens
Pete Rainey
Rachel Sanson

Infrastructure

Brian McGurk

Rohan O’Neill-Stevens

Trudie Brand
Yvonne Bowater
Mel Courtney
Judene Edgar
Kate Fulton
Matt Lawrey
Gaile Noonan
Pete Rainey
Rachel Sanson
Tim Skinner

 

Subcommittees

Committee

Chair

Deputy Chair

Membership

Audit and Risk

External Appointee John Peters

External Appointee John Murray

Mayor Reese
Deputy Mayor
Chair of the Governance and Finance Committee

 

Other Committees

Committee

Chair

Deputy Chair

Membership

Chief Executive Employment

Mayor Reese

Deputy Mayor Edgar

Gaile Noonan
Pete Rainey

Civil Defence Emergency
Management Group

Alternates between Mayor Reese and Mayor Bryant (TDC)

None appointed

Mayor Reese
Mayor King (TDC)
Stuart Bryant (TDC)
Judene Edgar

Joint Committee

Alternates between Mayor Reese and Mayor Bryant (TDC)

None appointed

All Elected Members of  Nelson City and Tasman District Councils

Joint Shareholders Committee

Alternates between Mayor Reese and Mayor Bryant (TDC)

None appointed

Tasman District Elected Members Stuart Bryant
Christeen Mackenzie
Kit Maling
David Ogilvie

Nelson City Elected Members Rachel Reese
Mel Courtney
Judene Edgar
Brian McGurk
Gaile Noonan
Rachel Sanson

Regional Transport

Brian McGurk

Judene Edgar

Mayor Reese
Rohan O’Neill-Stevens
Jim Harland (NZTA Representative)

Nelson Regional Sewerage
Business Unit

Kit Maling (TDC)

Tim Skinner

Trevor Tuffnell (TDC)
Brian McGurk
Brendon Silcock (Independent Member)
Frank Hippolite (Iwi Representative)
Philip Wilson (Industry Representative)

Nelson Tasman Regional Landfill Business Unit

Judene Edgar

Trindi Walker (TDC)

Stuart Bryant (TDC)
Kate Fulton
Andrew Stephens (Iwi Representative)

District Licensing

External commissioner

Kate Fulton

Gaile Noonan

Resource Management
Act Procedures

Appointed by Committee

Appointed by Committee

Mayor Reese
Kate Fulton
Brian McGurk

Hearings Panel – Resource
Management Act

n/a – Panel constituted as required

n/a – Panel constituted as required

Mayor Reese
Kate Fulton
Brian McGurk
Tim Skinner

Hearings Panel - Other

n/a – Panel constituted as required

n/a – Panel constituted as required

All councillors

Saxton Field Committee

Derek Shaw (Independent Chair)

n/a

Kit Maling (TDC)
Trevor Tuffnell (TDC)
Judene Edgar and Tim Skinner

Forestry Advisory Group

External Appointee John Murray

n/a

Mayor Reese
Rachel Sanson
Peter Gorman (Independent Forestry Expert)
Alec Louverdis (Group Manager Infrastructure)

 

Other

Group

Chair

Deputy Chair

Membership

Youth Council

n/a – appointed by Youth Council

n/a

All councillors on rotation

Biodiversity Forum

 

 

Councillor liaison roles held by Kate Fulton
Brian McGurk
Rachel Sanson

Sister Cities

Sister Cities Coordinator Gail Collingwood

n/a

Mayor Reese
Bill Findlater
Marilyn Gibbs
Lyndal McMeeking
Barbara Markland
Helen Tyson
Councillor Trudie Brand
Youth Councillor Jasmine Wayman

Developer Advisory Group

n/a

n/a

Mayor Reese
Mel Courtney
Matt Lawrey

Greenmeadows Working Party

n/a

n/a

Mayor Reese
Chair and Deputy Chair of Community Services
Chairperson Audit and Risk Subcommittee

City Centre Working Group

Pete Rainey

Mel Courtney

Mayor Reese
Trudie Brand
Matt Lawrey
Gaile Noonan

Iwi-Council Partnership Group

Rotation

n/a

Mayor Reese
Judene Edgar
Matt Lawrey
Rachel Sanson
Iwi Representatives